Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ARAPÇA SESLERİN ÇIKARILIŞI, MAHREÇ VE NİTELİK YÖNÜNDEN TÜRKÇE SESLERLE KARŞILAŞTIRILMASI
Fonetik, dil seslerini inceler ve herhangi bir dilin öğrenilmesinde de önemli bir yer işgal etmektedir. Yabancı bir dilin öğrenilmesinde, anadilin bilinmesi azımsanmayacak kadar önemlidir. Eğer bir yabancı dil, ileri yaşlarda öğrenilmeye başlanmışsa, o dilin seslerinin doğru bir şekilde telaffuz edilmesi zorlaşacağından, fonetiğin önemi daha da artar. Şüphesiz herhangi bir sesin çıkarılışında veya bir kelimenin doğru telaffuz edilmesinde duymak, hayati derecede öneme sahiptir. Ancak, kanaatimizce herhangi bir sesin nasıl çıkarılacağını tarif etmek, bu sesin doğru bir şekilde çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın amacı, fonetik çalışmalarının tarihçesini sunmak değil, Arapçayı yabancı dil olarak öğrenen Türklere, bu dilin seslerini doğru bir şekilde çıkarmalarına yardımcı olmaktır. Makalemizde ilk önce, sesler hakkında genel bir bilgi vererek, önce Arapçanın ünlülerini ve kayan ünlülerini inceledik ve Türkçe’nin ünlüleriyle karşılaştırdık. Arapçanın ünsüzlerinin çıkarılışını çıkış yerlerine göre inceledik ve Türkçenin sessizleriyle karşılaştırarak ortak bir tabloda verdik.

Keywords
Anahtar Kelimeler: Fonetik, ünlü, ünsüz Arapça sesler, mahreçler.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri