Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ÇOCUK İSTİSMARINI ÖNLEME YASASI’NA (CAPTA) GENEL BİR BAKIŞ
ABD’de çocukların ihmal ve istismardan korunması uzun yıllar devlet desteğinden yoksun, sivil toplum kuruluşları ile dinî cemaatlerin çalışmalarıyla yürütülmüştür. Kamu yönetiminin bu konuyla ciddî bir biçimde ilgilenmesi ve sorumluluk alanına dâhil etmesi ancak 1962 yıllarına rastlamaktadır. Kamuoyunun çocukların korunmasıyla ilgili duyarlılığının ve desteğinin artmasıyla birlikte kanun koyucular ve kamu yönetimi sorumluları bu alanda başlıbaşına bir yasal düzenleme ihtiyacının doğduğuna kanaat getirmişlerdir. Bu ihtiyacı karşılamak için, Çocukların İstismarını Önleme ve Tedavi Yasası (CAPTA) 1974 yılında yürürlüğe girmiştir. Kısa bir süre sonra da (1983 yılında) Nisan ayı Çocukların İstismarını Önleme Ayı olarak ilan edilmiştir. Böylece ancak, 20.yüzyılın son çeyreğinde çocukların korunması ve istismarlarının önlenmesiyle ilgili sistematik çalışmalar başlayabilmiştir. Bu çalışmanın amacı, ABD’de Çocuk İstismarını Önleme Yasası’nı (CAPTA) genel olarak incelemek ve Türkiye bağlamında ders ve sonuçlar çıkarmaktır.

Keywords
ABD, Çocuk Hakları, Çocuk İstismarı, CAPTA, Nisan.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri