Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


SURİYELİ SIĞINMACILARIN TÜRKÇE YAZIM VE NOKTALAMA KURALLARINA UYMA BECERİLERİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME (ADIYAMAN ÇADIRKENT ÖRNEĞİ)
Yazım kuralları ve noktalama işaretleri, bir yazının doğru okunup doğru anlaşılabilmesi için en önemli ölçütlerin başında gelir. Türkçede ayrı yazılması gereken bir bağlaç, önündeki kelimeye bitişik yazıldığında ifadenin yanlış anlaşılmalara yol açabileceği; sonuna virgül konması gereken bir kelimeden sonra noktalama işareti kullanılmadığında anlamın farklı yerlere kayabileceği kaçınılmazdır. Yazı dilinde bu tür yanlışların ve anlaşılmazlıkların önüne geçebilmek için yazım kuralları ve noktalama işaretlerine uyulması gerekmektedir. Aslında, ana dili Türkçe olan öğrencilerin / vatandaşların bile hâlâ tam olarak öğrenemedikleri ve çoğunlukla hataya düştükleri bu konuda, Adıyaman ilinde (Çadırkent’te) yaşayan Suriyeli öğrencilerin Türkçe yazım ve noktalama kurallarına uyma becerilerinin ölçülmesi çok önemli bir konu olarak görülmektedir. Bu makalede; Adıyaman ilinde yaşayan Suriyeli öğrencilerin yazmış oldukları Türkçe kompozisyonlarda ortaya çıkan yazım ve noktalama yanlışları üzerine çeşitli değerlendirmeler yapılacak; en çok tekrarlanandan en aza, bu hatalar üzerine çeşitli veriler ortaya konacaktır. Elde edilen veriler, Araplara Türkçe öğretimi konusunda atılacak adımlara ve bundan sonra yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacaktır.

Anahtar Kelimeler
Türk Dili, Yazım ve Noktalama, Suriyeli Sığınmacılar.

Kaynakça

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri