Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ALMAN İMPARATORU II.WILHELM’İN MÜTTEFİK OSMANLI DEVLETİ’Nİ ZİYARETİ (1917)
Alman İmparatoru Kaiser II. Wilhelm’in Osmanlı topraklarına yaptığı ziyaretler, Osmanlı-Alman ilişkilerinin gelişiminde fazlasıyla etkili olmuştur. Bunlar arasında II. Wilhelm’in Birinci Dünya Savaşı dönemine denk gelen üçüncü ziyareti ayrı bir önem taşır. Büyük beklentilerle savaşa giren Osmanlı askeri ve halkının, yoğun kayıplar verdiği, açlık ve fakirliğe karşı mücadele ettiği bu dönemde Alman İmparatoru’nun gelişinin moral olması düşünülmüştür. Kaiser bu seyahatinde önce İstanbul’a gelmiş, sonrasında İttifak Devletleri’nin büyük zafer kazandığı Çanakkale’ye gitmiştir. İmparator Hazretleri, Çanakkale’de ilk olarak deniz savaşları hakkında bilgi almış, daha sonra Gelibolu Yarımadasına geçerek Arıburnu, Anafartalar ve diğer savaş alanlarını gezmiştir. Çanakkale Zaferi ile birlikte Osmanlı ordusunun geçmişteki zaferlerine bir yenisinin daha eklendiğini belirten Wilhelm, Türk askerinin kahramanlığına da değinmiştir. Ziyareti süresince sık sık iki müttefik devletin dostluk ilişkisinden bahsetmiş, sırt sırta vererek yakın bir zamanda zafere ulaşılacağına da vurgu yapmıştır. Bu ziyaret ile Almanların Birinci Dünya Savaşı’nda İslam âlemi ile birlik beraberlik içerisinde olacağı mesajı verilmiştir. İmparator Wilhelm, savaşın zor günlerinde müttefiklerine verdiği desteği tüm dünyaya göstermiştir.

Keywords
II. Wilhelm, Çanakkale, I. Dünya Savaşı, Almanya, Osmanlı Devleti.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri