Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İNKA MEDENİYETİNDE DEVLET’İN SERÜVENİ: DEVLET-TOPLUM İLİŞKİSİ BAĞLAMINDA KISA BİR DEĞERLENDİRME
Devletlerin insan icadı olduğu aşikârdır. Devletlerin nasıl ortaya çıktığı konusunda veya devletli olmadan önce insanların hangi siyasal örgütlenmeler altında yaşamlarını sürdürdüklerini; en azından siyasal bir örgütlenmeye ihtiyaçlarının olup olmadığı temel sorusunun araştırılması gerekmektedir. Bu konuya dair farklı zamanlarda, dünya üzerinde farklı medeniyetler incelenerek kimi zaman birbirine rakip, kimi zaman da birbirini destekler farklı teoriler ileri sürülmüştür. Fakat bu teorilerin farklı örneklerle test edilmeye ihtiyacı vardır. Bu çalışma çerçevesinde, Avrupa, Mezopotamya veya Çin medeniyeti topraklarından uzakta; göreceli olarak geç sayılabilecek bir dönemde siyasal varlığını tamamladığı tahmin edilen İnka medeniyeti analiz edilmiştir. Geliştirilen devletleşme teorilerinden yola çıkılarak, İnka medeniyetinin kurduğu siyasal örgütlenmenin bir devlet mi veya şeflik mi olduğu; bir devlet ise ne zaman ve ne şekilde devletleştiği gibi soruların cevaplanmasına çalışılacaktır.

Keywords
İnka, Devlet Teorileri, Devlet Kuramları, Siyasal Tarih

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri