Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KAMU YÖNETİMİ VE ÇOCUKLARIN İNTERNET YOLUYLA CİNSEL İSTİSMARI
Teknolojik gelişmeler ve internetin keşfi bilgiye ulaşımın hızını artırmış; bilginin elde edilmesi kolaylaşmış, ucuzlamıştır. Öyle ki bilgi küreselleşmiş ve ulaşmak bir tuşa dokunmak kadar yakın hale gelmiştir. Bu gelişmeler çağımızı bilgi ve iletişim çağı haline getirmiştir. Bütün bu gelişmeler bilinen bütün alışkanlıkları ve yaşam tarzlarını değiştirmiştir. Toplumsal değişim onun kamu yönetiminden beklentilerini ve isteklerini çeşitlendirmiştir. Teknolojik değişimin toplumsal faydaları yanında onun güvenliğini de tehdit eder hale gelmiştir. Zira internete paylaşılan kişisel bilgiler hızla yayılmakta ve kişisel mahremiyeti yok etmektedir. Teknolojik yenilikleri ve interneti yetişkinlerden daha iyi ve daha fazla kullanan çocukların internetin yararları yanında onun zararlarıyla karşı karşıya kalmaları kaçınılmaz hale gelmiştir. Gerek aileler gerekse toplum internet üzerinden bilhassa çocuklara yönelik cinsel saldırıların artmasından son derece rahatsız bir durumdadır ve kamu yönetiminden bu konuda gerekli tedbirleri almasını ve yasal düzenlemeleri yapmasını beklemektedir. İnternet yoluyla çocuklara karşı yapılan cinsel saldırılar için kamu yönetiminin çok yönlü tedbirler alması gerekir. Bu alanda teknolojik yatırımlar yapması, tecrübeli ve donanımlı elamanları yetiştirmesi, toplumsal farkındalığı ve bilinçlenmeyi sağlaması gerekir. Bilhassa, eğitim, sağlık, hukuk, sosyal güvenlik ve kolluk birimlerinin koordineli bir şekilde çalışmalarını sağlamakla yükümlüdür. Bu süreçte toplumsal desteğin sağlanması da başarılı bir çalışma yürütebilmek için gereklidir. Toplumsal destekten yoksun hiçbir çalışma başarılı olamaz. Bu makalenin amacı; toplumsal sorunları çözmek ve kamunun ihtiyaçlarını gidermekle yükümlü olan kamu yönetiminin, internet üzerinden çocuklara karşı gerçekleştirilen ve ciddî bir toplumsal sorun olan, cinsel istismar ile onun önlenmesi sürecindeki yükümlülüklerini ve çalışmalarını ele almaktır

Keywords
Kamu Yönetimi, Internet, Online, Çocuk, Cinsel İstismar.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri