Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRKİYE’DEKİ “ULUSLARARASI GÖÇ VE GÖÇMEN” ALGISINDA MEDYANIN ROLÜ VE TOPLUMSAL UYUMA ETKİLERİ
Geçmiş dönemlerden beri var olan göç, günümüz toplumlarında da olağan bir mesele olarak karşımıza çıkmaktadır. Uluslararası hareketliliğin arttığı bu dönemde toplumsal uyum, özellikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Göçmenlerin kabulü konusunda devlet politikalarının düzenlenmesinin yanı sıra yerli halkın da bir arada yaşamaya gönüllü olması gerekmektedir. Karşılıklı uyumun ve birlikte yaşamanın mümkün olmadığı durumlarda etnik çatışmalar kaçınılmaz olacaktır. Türkiye’de toplumsal uyumun şekillenmesinde, medyanın yayınladığı haberlerin payı oldukça büyüktür. Göçmenlerin, medya tarafından nasıl yansıtıldığı, Türkiye’deki göçmen algısını etkilemektedir. Örneğin; medyada göçmenlerin ekonomiyi olumsuz etkilediği haberlerine yer verilmesi, halkın da bu şekilde bir inanışa sahip olmasına neden olmaktadır. Çeşitli haberlerle gündemde olan göçmen konusu, medyada tarafsız ve gerçekçi bir şekilde yer almalı ve kişisel yorumlamaya ve yönlendirmeye kapalı olmalıdır. Çalışmanın amacı, medyanın Türkiye’deki göçmen algısı üzerindeki rolünü ortaya çıkarmak ve medyanın büyük etkisinin olduğu toplumsal uyumun sağlanması adına önerilerde bulunmaktır. Bu çalışmada, göçmenler hakkında medyada yer alan haberler, söylem analizi yöntemi ile incelenecek ve değerlendirilecektir.

Keywords
Uluslararası Göç, Medya, Toplumsal Uyum, Göçmen, Medya Sosyolojisi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri