Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


GÖÇLERİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDE OLUŞTURDUĞU SONUÇLARIN İSTATİSTİKLERE YANSIMASI VE LİTERATÜRDEKİ YERİ
Göç, sebebi ne olursa olsun toplumları derinden etkileyen bir olgudur ve her zaman önemli toplumsal değişmelere neden olmuştur. Hiç şüphesiz ki bu değişmelerden en çok etkilenen grup ise çocuklardır. Göç nedeniyle çocukların yaşamları tamamen değişebilmekte ve çocuklar birçok tehlike ile karşılaşabilmektedir. Bu çalışma, göçten etkilenen çocuklara dikkat çekmek amacıyla tasarlanmış olup, göçün çocuklar üzerindeki sonuçlarının istatistiklerle tartışılmasını ve ülkemiz literatürüne nasıl yansıdığını içermektedir. Bu doğrultuda, çalışmada Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) gibi örgütlerin verilerine yer verilmiş ve raporları incelenmiştir. İncelenen raporlara göre; Avrupa’ya ulaşma çabası içindeki göçmen ve mülteci çocukların dehşet verici insan hakları ihlallerine maruz kaldığı, ülkemizde son beş yılda yapılmış olan çalışmalar incelendiğinde ise göçten etkilenen çocukların; eğitim hakkından yoksun kalma, eğitimde yaşanan sıkıntılar, göçle gelen çocukların kayıp nesil sorununu oluşturduğu, çocuk işçiliği, bulaşıcı hastalıklar, çocuk ölümleri, madde bağımlılığı, erken yaşta evlilikler, çocuk gelinler, çatışma, suça yönelme gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaları gibi çalışma temaları tespit edilmiştir. Göçün çocuklar üzerindeki etkilerinin oldukça tehditkâr olduğu ve alarm verici bir durumda olduğu sonucuna varılmıştır. Birçok disipline bu konuda sorumluluklar düşmektedir. Bu disiplinler arasında hemşirelerin de göçmen çocukların sağlığını korumada önemli rolleri bulunmaktadır. Dolayısıyla göçün çocuklar üzerindeki etkileri belirlenmeli ve uygun girişimler yapılmalıdır.

Keywords
Göç, Çocuk, Çocuk Sağlığı, Göçün Etkileri, Göç ve Çocuk, Çocuk Göçmenler.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri