Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YENİLEŞME DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATINDA AYLAK VE AYLAKLIK
Aylak, insanoğlu yaratıldığı günden beri var olan bir kavramdır. Dünya varlığını devam ettirdiği müddetçe de olacaktır. Aylağın bir diğer şekli de flaneur adı verilen kavramdır. Edebiyat sosyal hayatın bir parçası olduğu için bir nevi ayna görevini de yerinen getirerek yaşanılan hayatı edebi eserlere de aksettirecektir. Aylaklar, Yenileşme Dönemi Türk Edebiyatı içinde, gerek edebî şahsiyetler olarak gerekse bu kalem sahiplerinin yazdığı tahkiyeli eserlerin tipleri olarak yer almışlardır. Bu aylak adı verilen tipler, ilk dönem ve ikinci dönem aylakları olarak iki gruba ayrıldı. Her iki tipi temsil eden kahramanlar tespit edildikten sonra bunlar hakkında bilgi verildi. Benzer ve farklı yönleri bir tablo halinde sıralandıktan sonra bu aylakların genel özellikleri alfabetik olarak sıralandı. Sonuç bölümündeyse elde edilen neticeler okuyucuya sunuldu.

Keywords
Edebiyat, Roman, Aylak, Flaneur, Gezgin.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri