Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BATILILAŞMA DÖNEMİ TÜRK ROMANINDA ROMAN KAHRAMANI VE OLAY YÖNLENDİRİCİSİ OLARAK MÜREBBİYE
Osmanlı Devleti’nin Batılılaşma macerasının getirmiş olduğu unsurlardan birisi de mürebbiyelerdir. Varlıklı ailelerin çocuklarının daha iyi yetişmeleri, yabancı dil öğrenmeleri ve Batılı eğitim almaları amacıyla evlere alınan bu mürebbiyelerden bir kısmı zamanla asli görevlerinin dışına çıkarlar ve ahlak dışı olaylara sebebiyet verirler. Bahse konu olan bu mürebbiyeler, sosyal hayatın bir nevi yansıma durumunda bulunan edebiyata da konu olmuşlar. Bazen eserin hem adı hem de merkezi kahramanı, bazen de sıradan bir kahraman / tip olarak tahkiyeli eserlerde yer almışlardır. Bu türden romanlarda yer alan mürebbiyeler, yer yer yanlış batılılaşmanın yer yer de eğitim sistemimizdeki aksaklıkların ve ahlaki yapıdaki bozulmanın bir nevi göstergesi durumundadırlar.

Keywords
Edebiyat, roman, mürebbiye, batılılaşma, eğitim.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri