Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


NORVEÇ EĞİTİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: TÜRK EĞİTİM SİSTEMİ İÇİN BAZI ÇIKARIMLAR
Bu çalışma, Avrupa’da refah düzeyi yüksek ülkeler arasında yer alan Norveç’in Eğitim Sistemini çeşitli parametreler açısından incelemek ve Türk Eğitim Sistemi için çıkarımlarda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Bir ülkenin eğitim sisteminin şekillenmesinde pek çok faktör rol oynamaktadır. Bu nedenle çalışmada öncelikle Norveç’in coğrafi, sosyal ve siyasal durumu hakkında bilgi verilmiş ve sonrasında Norveç Eğitim Sistemi amaç ve politika, eğitim sisteminin yapılanması ve süreç boyutu başlıklarıyla incelenmiştir. Eğitim sisteminin yapılanması yönetsel yapılanma ve okul yapılanması parametreleriyle ele alınırken; süreç boyutu kapsamında eğitim-öğretim süreçleri, yönetici ve öğretmenlerin yetiştirilmesi, denetim ve eğitimin finansmanı parametrelerine yer verilmiştir. Çalışmada son olarak Norveç Eğitim Sistemi’nin öne çıkan yönleri vurgalanarak Türk Eğitim Sistemi için çıkarımlarda bulunulmuştur.

Keywords
Norveç, eğitim sistemi, parametre.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri